ЧЕРГУВАННЯ [О], [Е] З [І] - УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК - ОТКРЫТЫЙ УРОК - РЕФЕРАТЫ - Тинейджеры
школаТ   И   Н   Е   Й   Д   Ж   Е   Р   Ыучитель

Д Л Я    Т Е Х,    К Т О    У Ч И Т С Я    И    У Ч И Т
Вы вошли как Гость | Группа "Гости" | RSS  Главная | Мой профиль | Выход                        Вторник, 16.09.2014, 13:22:13

РЕФЕРАТЫ  СОЧИНЕНИЯ  ОТКРЫТЫЙ УРОК  ТЕСТЫ  ЧУДИКИ  ЗАНИМАТЕЛЬНЫЙ УРОК  ТОПИКИ ПО ИН. ЯЗ.  ЭКЗАМЕНЫ  ВЕЛИКОЛЕПНАЯ СОТНЯ  РОДИТЕЛЬСКОЕ СОБРАНИЕ  КРОССВОРДЫ К УРОКАМ

МЕНЮ САЙТА
РАНДЕВУ СО ЗНАНИЯМИ
О ЧЕМ УМОЛЧАЛИ УЧЕБНИКИ
МЫ - ЭРУДИТЫ
ПАТРИОТИЧЕСКОЕ ВОСПИТАНИЕ
ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ОБО ВСЕМ НА СВЕТЕ
Категории раздела
РУССКИЙ ЯЗЫК [419]
УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК [258]
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ [532]
РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА [701]
УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА [264]
ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА [190]
МАТЕМАТИКА [318]
ИСТОРИЯ [326]
ФИЗИКА [223]
БИОЛОГИЯ [373]
ХИМИЯ [260]
ГЕОГРАФИЯ [248]
АСТРОНОМИЯ [67]
ИНФОРМАТИКА [214]
О Б Ж [213]
ЭКОНОМИКА [100]
ЭКОЛОГИЯ [147]
ФИЗКУЛЬТУРА [266]
МУЗЫКА [187]
ИЗО [219]
НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА [840]
ТЕХНОЛОГИЯ [197]
ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА [371]
КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО [213]
АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ [168]
ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ [13]
ПСИХОЛОГИЯ [64]
МХК [72]
ОСНОВЫ ПРАВА [61]
Статистика

Онлайн всего: 32
Гостей: 32
Пользователей: 0
Форма входа

Главная » Файлы » ОТКРЫТЫЙ УРОК » УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

ЧЕРГУВАННЯ [О], [Е] З [І]
26.04.2011, 21:03:00

Мета: поглибити знання учнів про чергування голосних, зокрема [о], [е] з [і]; навчити правильно їх перевіряти за допомогою правил; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова з поданою орфограмою в текстах; розвивати творчі вміння використання слів з поданими голосними при по­будові власних висловлювань; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати по­вагу до звичаїв і традицій свого народу.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів.

Культура мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слово­вживання.

Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

ХIД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним

В усіх народів існує повір'я, що той, хто забув звичаї і свята своїх батьків, карається людьми і Богом...

За О. Воропаєм

III. Мотивація навчальної діяльності

Генералізація знань (відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці)

Творче спостереження над мовним матеріалом

Проаналізувати народні повір'я. Що лежить в їх основі?

1) Яка погода на Благовіщення, така і на Великдень. 2) Якщо на Бла­говіщення лежить сніг — літо неврожайне. 3) На Благовіщення пти­ця гнізда не в'є. 4) На Благовіщення чорногуз прилітає і ведмідь встає. 5) Коли на Благовіщення дощ, то вродиться жито й гриби, а коли мо­роз — огірки.

Знайти слова, в яких відбувається чергування. Дібрати до них спіль-нокореневі слова, назвати вид чергування.

Коментар учителя. В українській мові у багатьох коренях як при зміні, так і при утворенні слів [о], [е] чергуються з [і]. Звуки [о], [е] ви­мовляються у відкритих складах, звук [і] — у закритих: слово — слів, семи сім, воля вільний, творити твір. Це чергування відбувається і в суфіксах слів: батькова батьків, радості радість.

У процесі розвитку мови нашарувалося чимало винятків із цих пра­вил. Так, не чергуються [о], [е] з [і] у закритому складі, коли вони встав­ні (веселка веселок) або випадні (колосок колоска); у звукосполу­ченнях -оло-, -оро-, -еле-, -ере- (холод, мороз, шелест, берег, але: поріг, моріг, зберіг); у сполученнях звуків -ев-, -ов-, -ер-, -ор- (лев, повний, чор­ний, шерсть).

У деяких словах звуки [о], [е] вимовляються в закритих складах, [і] у відкритих: будов, стіжок.

V. Виконання системи практичних завдань

Пояснювальне письмо

Прочитати. Дібрати до поданих слів словоформу або спільнокореневе слово зі звуками [о], [е], щоб відбулося чергування. Пояснити чергування голосних або його відсутність.

Зірка, рішучість, піч, вечір, джміль, ворона, матір, веселка, вісім, весілля, робітник, Поділ, вільний, лебідь, коліс.

Виділені слова та дібрані до них поділити за складами, підкреслив­ши однією лінією відкриті склади, а двома — закриті.

Прочитати пари слів. У кожному слові виділити корінь. Які зміни відбулися у звуковому складі коренів?

Перенести приніс, везе віз, овес вівса, печі піч, гребти вигрібати, село — сільський.

Скласти 3—4 речення, використовуючи подані слова.

Пояснювальне письмо з конструюванням діалогічного висловлювання

Списати. Замість крапок вставити пропущені букви. Обґрунтувати свій вибір.

Бер..гти, зб..рігати, л..тіти, л..тати, т..рти, розт..рати, с..ло, с..лян-ський, в..ля, в..льний, вих..д, вих..дити.

Створити невелику розмову з другом (подругою) про святкування Благовіщення у вашій родині.

Навчальне аудіювання

Прослухати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Як би ви назва­ли його?

На Великдень кожний селянин старався бодай кілька разів смикнути за мотузок і вдарити у дзвін. Бо це, за народним віруванням, приносило щастя, зокрема... родила гречка.

Після розговіння кожний поспішає першим вийти на дзвіницю і задзвонити, будучи певний, що від цього буде добрий урожай гречки на його ниві.

На Великдень цілий день дзвонять. Хвалять собі, як хто перший, укусивши паски або свяченого яйця, задзвонить. Проте молоді парубки, що ближче церкви сидять, перебігаються, аби перший задзвонив. Коли з'їдять обід, приходять до церкви і старі, і молоді... (За О. Воропаєм).

Визначити орфограми. Виділені слова розібрати за будовою. Випи­сати спільнокореневі слова до іменника дзвін.

VI. Систематизація й узагальнення знань

Подумати і дати відповіді:

1. Назвіть найпоширеніші чергування голосних звуків.

2. З яким звуком чергується [о] та [е] при словозміні та словотворенні?

3. У яких складах вимовляється [о], [е], а в яких голосний [і]?

4. Чи можливе чергування у суфіксах слів? Наведіть приклади.

5. У яких випадках чергування [о], [е] з [і] у закритому складі не відбу­вається?

VII. Підсумок уроку

VIII. Домашнє завдання

1. Скласти зв'язну розповідь про чергування [о], [е] з [і].

2. Виписати з творів художньої літератури 5—6 речень зі словами, в яких відбувається чергування [о], [е] з [і].

Категория: УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК | Добавил: tineydgers | Теги: для вчителя, українська мова, план-конспект уроку, Урок української мови, скачати безкоштовно, урок украинского языка, відкритий урок
Просмотров: 714 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 5.0/1

УЧИТЕЛЬСКАЯ
БЕСЕДА ПО ДУШАМ С ТИНЕЙДЖЕРАМИ
Поиск
Н А Ш И   Д Р У З Ь Я













Обучаем играючи








ЧАРОВНИЦА





ПОЗНАЙКО

Презентации к урокам





Нитки - в дело!
 


ВНИМАНИЕ
УВАЖАЕМЫЕ ГОСТИ!
Наш сайт обновляется ежедневно. заходите к нам чаще, будем рады.
Друзья сайта
  • Создать сайт
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Все проекты компании
  • Copyright MyCorp © 2014
    Создать сайт бесплатно Яндекс.Метрика Яндекс цитирования Рейтинг@Mail.ru TOP.zp.ua Каталог сайтов и статей iLinks.RU Каталог сайтов Bi0