ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ: РОЗПОВІДНІ, ПИТАЛЬНІ, СПОНУКАЛЬНІ. ОКЛИЧНІ РЕЧЕННЯ - УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК - ОТКРЫТЫЙ УРОК - РЕФЕРАТЫ - Тинейджеры
школаТ   И   Н   Е   Й   Д   Ж   Е   Р   Ыучитель

Д Л Я    Т Е Х,    К Т О    У Ч И Т С Я    И    У Ч И Т
Вы вошли как Гость | Группа "Гости" | RSS  Главная | Мой профиль | Выход                        Суббота, 19.04.2014, 15:01:04

РЕФЕРАТЫ  СОЧИНЕНИЯ  ОТКРЫТЫЙ УРОК  ТЕСТЫ  ЧУДИКИ  ЗАНИМАТЕЛЬНЫЙ УРОК  ТОПИКИ ПО ИН. ЯЗ.  ЭКЗАМЕНЫ  ВЕЛИКОЛЕПНАЯ СОТНЯ  РОДИТЕЛЬСКОЕ СОБРАНИЕ  КРОССВОРДЫ К УРОКАМ

МЕНЮ САЙТА
О ЧЕМ УМОЛЧАЛИ УЧЕБНИКИ
МЫ - ЭРУДИТЫ
ЭНЦИКЛОПЕДИЯ ОБО ВСЕМ НА СВЕТЕ
БЕСЕДА ПО ДУШАМ С ТИНЕЙДЖЕРАМИ
Категории раздела
РУССКИЙ ЯЗЫК [419]
УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК [258]
ИНОСТРАННЫЕ ЯЗЫКИ [526]
РУССКАЯ ЛИТЕРАТУРА [701]
УКРАИНСКАЯ ЛИТЕРАТУРА [264]
ЗАРУБЕЖНАЯ ЛИТЕРАТУРА [188]
МАТЕМАТИКА [318]
ИСТОРИЯ [323]
ФИЗИКА [223]
БИОЛОГИЯ [373]
ХИМИЯ [260]
ГЕОГРАФИЯ [248]
АСТРОНОМИЯ [67]
ИНФОРМАТИКА [211]
О Б Ж [213]
ЭКОНОМИКА [99]
ЭКОЛОГИЯ [147]
ФИЗКУЛЬТУРА [266]
МУЗЫКА [186]
ИЗО [219]
НАЧАЛЬНАЯ ШКОЛА [837]
ТЕХНОЛОГИЯ [195]
ВНЕКЛАССНАЯ РАБОТА [370]
КЛАССНОЕ РУКОВОДСТВО [213]
АДМИНИСТРАЦИЯ ШКОЛЫ [168]
ОБЩЕСТВОЗНАНИЕ [10]
ПСИХОЛОГИЯ [64]
МХК [69]
ОСНОВЫ ПРАВА [56]
Наш опрос
К КАКОЙ ГРУППЕ ВЫ ПРИНАДЛЕЖИТЕ?
Всего ответов: 5552
Статистика

Онлайн всего: 10
Гостей: 10
Пользователей: 0
Форма входа

Главная » Файлы » ОТКРЫТЫЙ УРОК » УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК

ВИДИ РЕЧЕНЬ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЮВАННЯ: РОЗПОВІДНІ, ПИТАЛЬНІ, СПОНУКАЛЬНІ. ОКЛИЧНІ РЕЧЕННЯ
27.04.2011, 11:19:38

Мета: повторити й узагальнити поняття про види речень за метою висловлювання, про окличні речення; розвивати ор­ганізаційно-контрольні вміння організовувати спеціальні спостереження над мовним матеріалом; формувати загальнопізнавальні вміння розпізнавати види речень за ме­тою висловлювання, окличні речення, правильно їх інто­нувати; розвивати творчі вміння побудови речень, різних за метою висловлювання, й окличних речень відповідно до комунікативного завдання та на основі запропонова­них схем-моделей; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння шляхом самостійного складання усних і письмових висловлювань; на основі мовленнєво-комунікативного ди­дактичного матеріалу формувати почуття відповідальності за збереження природи.

Правопис: розділові знаки в кінці речень; велика й мала літера у влас­них і загальних назвах.

Внутрішньопредметні зв'язки:

Лексикологія: засвоєння нових слів шляхом добору антонімів.

Граматика: спостереження за використанням вивчених частин мови в ролі підмета і присудка.

Культура мови і стилістика: інтонування розповідних, питальних, спо­нукальних, а також окличних речень; використання різних видів речення за метою висловлювання й окличних речень у художньому й публіцистичному стилях.

Тип уроку: урок повторення вивченого в початкових класах.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою і завданнями уроку

III. Повторення вивченого в початкових класах

Творче спостереження над мовним матеріалом

Прочитати текст. Дібрати заголовок. Визначити тему й основну думку. Злетів Жайворонок у небо. Попробував співати, а пісня вийшла по­ганенька. Полетів він до Сонця й просить:

Сонечко, золотеє Сонечко, навчи мене гарної пісні.

Бери цей золотий клубочок і тягни до землі,— каже Сонечко. Узяв Жайворонок золотий клубочок і полетів до землі. Потяглася

за ним тонка-тонесенька золота ниточка. Зазвучала чудова пісня.

З того часу рано-ранесенько Жайворонок підлітає до Сонечка, і воно дає йому клубочок золота. Тягне золотую ниточку Жайворонок над по­лями — і чують люди чарівну пісню. Співає блакитне небо, співає золота пшениця, співає цілий світ. Як гарно! (В. Сухомлинський).

Звернути увагу на правопис слів жайворонок, сонечко. Чому ці слова в тексті вжито з великої літери? Скласти й записати речення, в яко­му слова жайворонок, сонечко писалися б з маленької літери.

Пригадати з уроків української мови в початкових класах, на які види поділяються речення за метою висловлювання. Які розділові знаки ставляться наприкінці таких речень? Навести приклади з тексту.

Поміркувати, наприкінці яких речень ставиться знак оклику. Знайти в тексті й виразно прочитати окличні речення. Усно скласти 2—3 речення-запитання до тексту й інтонаційно правильно оформити їх.

IV. Виконання усних і письмових вправ творчого характеру на основі повторення

Усне стилістичне експериментування (пізнавальне завдання на зіставлення й порівняння синтаксичних конструкцій)

Прочитати речення так, щоб запитання збігалося з відповіддю.

1. У лісі плачуть горобці від холоду? Так, горобці.

Так, від холоду. Так, плачуть.

2. На галявині виросла гарна квітка жоржини? Так, на галявині.

Так, виросла.

Так, квітка жоржини.

3. У весняному небі з'являються перші жайворонки? Так, у весняному.

Так, з'являються. Так, жайворонки.

Коментар учителя. З інтонацією тісно пов'язаний логічний наголос, за допомогою якого в реченні виділяється найважливіше слово за змістом. Запам'ятайте, логічний наголос це виділення слова посиленням голосу.

Моделювання запитальних речень

Поставити запитання до поданих відповідей і записати їх за зраз­ком:

Зразок: У лісі день був холодний і хмарний ? — Ні, день у лісі був теплий і сонячний.

1) Ні, сонце сходило на небі високо. 2) Ні, стежка йшла через вели­кий садок. 3) Так, у садку росли старі великі груші. 4) Ні, праворуч від сонця грав на сонці ставок. 5) Так, дрібні хмарки почали пливти в гори. 6) Так, у лісі було тихо.

Виписати з речень-запитань та речень-відповідей слова, протилежні за значенням (антоніми). Визначити частини мови цих слів.

Спостерігаючи над інтонацією розповідних і питальних речень, зробити висновок: чи відрізняється інтонаційне оформлення цих речень за ме­тою висловлювання. (Речення, в яких про щось розповідається, нази­ваються розповідними. У таких реченнях голос спочатку підвищується, потім робиться невелика пауза, а в кінці речення голос понижується.)

Пречиста блакить // ясніє у безмірній високості (Я. Гоян).

Речення, в яких про щось запитується, називаються питальними. У таких реченнях силою голосу (логічним наголосом) виділяється те сло­во, якого стосується запитання: Як весною на старих облогах квітують гіркі сиві трави? (І. Цюпа)

Творче конструювання (побудова речень за опорними словами)

Скласти речення з поданими дієсловами. Визначити, які з них за ме­тою висловлювання розповідні, які — спонукальні.

1) Не забувають, не забувайте. 2) Зібрали, збирайте. 3) Пам'ятають, пам'ятайте. 4) Відчуває, відчувайте. 5) Береже, бережіть.

Указати на слова у спонукальних реченнях, на які падає логічний наголос.

Самостійно сформулювати визначення спонукальних речень (Речен­ня, в яких виражене спонукання до дії, називаються спонукальними: За рідний край життя віддай (Нар. творчість). Інтонація таких ре­чень може бути різною . Якщо висловлюється вимога чи наказ, то го­лос звучить вище, якщо прохання чи порада — нижче).

Підкреслити граматичні основи в перших двох реченнях. Назвати частини мови, якими виражені підмет і присудок.

Самостійна робота на побудову речень за схемами-моделями

Скласти й записати речення за поданими схемами. З'ясувати види речень за метою висловлювання та інтонацією. (див. додаток)

V. Підсумки проведеної роботи на уроці

Взаємоперевірка самостійно побудованих речень. Самоаналіз роботи учнів у процесі засвоєння теми й окреслення вчителем перспектив по­дальшої навчальної діяльності.

VI. Домашнє завдання

1. Виписати з художньої літератури по 2—3 приклади розповідних, пи­тальних, спонукальних речень, а також окличних речень. Виділити граматичні основи і з'ясувати, якими частинами мови виражені го­ловні члени речення.

2. Скласти зв'язне висловлювання з теми «Краса лісу в мою улюблену пору року», використовуючи різні за інтонацією речення.

Категория: УКРАИНСКИЙ ЯЗЫК | Добавил: tineydgers | Теги: для вчителя, українська мова, план-конспект уроку, Урок української мови, скачати безкоштовно, урок украинского языка, відкритий урок
Просмотров: 806 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 5.0/1

УЧИТЕЛЬСКАЯ
Поиск
Н А Ш И   Д Р У З Ь Я











Обучаем играючи








ЧАРОВНИЦА





ПОЗНАЙКО

Презентации к урокам





Нитки - в дело!

Вот удача - мы на даче!



МИРОВАЯ МУЗЫКА
ВНИМАНИЕ
УВАЖАЕМЫЕ ГОСТИ!
Наш сайт обновляется ежедневно. заходите к нам чаще, будем рады.
Друзья сайта
  • Создать сайт
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Инструкции для uCoz
  • Все проекты компании
  • Copyright MyCorp © 2014
    Создать сайт бесплатно Яндекс.Метрика Яндекс цитирования TOP.zp.ua Каталог сайтов и статей iLinks.RU Каталог сайтов Bi0